2011. november 25., péntek

Leminősítés: Selmeczi nyilatkozata


A Fidesz szóvivője szerint semmiféle objektív alapja sincs a Moody's leminősítésének, Magyarország gazdasági mutatói ugyanis továbbra is jobbak, mint a környező országoké.
Selmeczi Gabriella hangsúlyozta: "Magyarországon a hiány 3 százalék, a fizetési mérleg pozitív, az államadósságunkat jelentősen csökkentettük".

A szóvivő szerint az ország kizárólag a magas devizakitettség területén mondható gyengének, ám a kormány egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy a külföldi pénznemben eladósodottakat kimentsék a "devizacsapdából", és ebben már a bankszövetség is segédkezik.

A kormánypárti politikus szerint "most már mindenki látja, (...) hogy Európát pénzügyi támadás éri" és ez alól Magyarország sem tudja kivonni magát. A hitelminősítők gyakorlatát a közelmúltban Brüsszel és a lengyel jegybank is kritizálta, a francia pénzügyi felügyelet elnöke pedig azt mondta, a "pénzpiacok diktatúrát gyakorolnak a demokráciák felett, amit az emberek már nem sokáig fognak tűrni" - fűzte hozzá.

Selmeczi Gabriella kiemelte: minden igyekezetükkel azon vannak, hogy a gazdasági válságból fakadó terheket "szétosszák", vagyis azokból ne csak a családok és háztartások, hanem a bankok és a multinacionális vállalatok is vállaljanak részt. A háztartások megvédésére szolgáló lépések közé sorolta a bankadót és a különadókat, valamint a gyermekek után járó adókedvezményt, a gyes és a gyed visszaállítását, illetve a nők negyvenéves munkaviszony utáni nyugdíját.

"Tudjuk, érezzük, hogy mi a feladatunk, és ezt nagyon nagy hittel és meggyőződéssel tesszük is", de a pénzpiacokon komoly kritikával fogadják ezeket az intézkedéseket" - fogalmazott a szóvivő, hozzátéve: "mi azt szeretnénk tenni, ami a magyar embereknek jó, nem pedig azt, ami a bankoknak, illetve a bankároknak jó".

Selmeczi Gabriella arra a kérdésre, nem tartják-e spekulációnak a leminősítést, azt mondta, "Magyarországot a Moody's nem a bóvli, hanem a spekulációs kategóriába" sorolta, ami szerinte "nagyon sokat mondó" meghatározás.

A szóvivő szintén kérdésre válaszolva aláhúzta: a közvélemény-kutatási adatok alapján a választók bíznak a magyar kormányban - írta az MTI.

Orbán bolygója

168 Óra Online írása
Címkék: Moody's 

A legrosszabbkor: "Orbán bolygóját" eltalálta egy aszteroida

Orbán bolygója - A halál csillag

 


A Financial Times kommentárja szerint a Moody's lépése egyértelműen arra utal: a befektetők az IMF-fel ismét elkezdett tárgyalások ellenére nincsenek meggyőződve a kormány gazdaságpolitikájának helyességéről.
A lap által megkérdezett szakértők egyike, a Renaissance Capital elemzője szerint nem lesz már komoly hatása, ha egy másik hitelminősítő is a bóvlikategóriába sorolja az országot, mert addigra a nagy nemzetközi befektetési alapok közül sok már nem lesz jelen a magyar piacon - írta az Index.

Az ING-nek a cikkben idézett szakértője úgy látja, a Moody's lépése nem jöhetett volna rosszabbkor, mivel a hálaadás miatt az USA-ban hosszú hétvége van, ezért a piacokon alacsony a likviditás.

A Financial Times kommentárja szerint nem meglepő, hogy a befektetők idegesek, a forint árfolyama pedig zuhan: magyar miniszterek még azután is a meglévő gazdaságpolitika fő elemeinek a megőrzéséről beszéltek, miután a kormány bejelentette, hogy az IMF-hez fordul.

Orbán bolygója – ez a címe az e heti Economist, még a leminősítés előtt írt cikkének, mely szerint a függetlenségét szajkózó kormánynak ideje szembenéznie a valósággal.

A lap szerint 2008-cal szemben, amikor a külföld 20 milliárd dolláros kerettel segítette ki az országot, a helyzet most teljesen más. Akkor attól lehetett tartani, hogy a magyar járvány a régióra is átterjed, most azonban két szomszédos ország is euróövezeti tag, Lengyelország pedig gazdaságilag és diplomáciailag is nehézsúlyúnak számít.

Orbán csodabogárnak tűnik, az országa pedig ma, amikor a hitelezők a figyelmüket és a pénzüket sürgősebb ügyekre fordítják, kevésbé fontos. Hivatalba lépése után Orbán olyan mellékes ügyekre pazarolta az időt és az energiát, mint az új médiatörvény, amit megvetnek a szólásszabadság hívei.

A kormánya bunkermentalitása sokat ártott a szavazókkal való kommunikációnak. Fennhangon hirdetett függetlensége a külvilágtól és a külső nyomástól most kudarcnak tűnik. Az ellenfelei kárörvendenek, a támogatói szívják a fogukat.

A BBC híroldalán délelőtt fél tízkor a magyar leminősítésről szóló címlapos beszámoló a harmadik legolvasottabb cikk volt.

2011. november 22., kedd

Gyász

Gyász


Ma, 06:14
[A+ A-] [Nyomtatás] [Küldés e-mailben Ossza meg!
 
2011.10.23
 

A Magyar Köztársaságnak vége. Elpatkolt, kimúlt, befellegzett neki. Szemünk előtt csonkolták meg, pótolták művégtagokkal, majd újabb és újabb operációk következtek. Erőszakos halált halt, gyilkosai köztünk járnak.

Meg is nevezhetők; a teljes Fidesz- és KDNP-frakció felelőssé tehető a jelen soha el nem évülő bűnéért. Elkezdték valamikor tavaly az OVB-vel, majd folytatták az ÁSZ-szal és a médiával, az Alkotmánybírósággal, aztán az új alaptörvénnyel jöttek a bíróságok, a teljes ombudsmani rendszer, az önkormányzatok, az oktatás és a többi. A vasárnap a parlamentnek beadott választási törvény pedig nem a kegyelemdöfést adta meg, hanem a felmentést, az amnesztiát. Hogy ne kelljen szembenézniük a választók akaratával. Illetve úgy nézhessenek szembe, hogy ez az akarat ne tudjon érvényesülni.

Miféle választási koncepció az, amelyet egyetlen párt alkotott meg, hiszen a KDNP - en bloc - nem létezik? Miféle választási koncepció az, amely egyetlen párt akarata szerint alakítja ki a választókerületi határokat? És miféle koncepció az, amely a győztes egyéni mandátumok után is beszámítja a töredékszavazatot? Tudjuk, persze, miféle. Nem a köztársaság koncepciója, hanem Orbán és Áder és Lázár urak hatalmának záloga. Hillary Clinton nyáron a kormány értésére adta: a magyar demokrácia szempontjából kulcskérdés, milyen lesz a választási rendszer, fennmarad-e lehetősége annak, hogy a magyarok szabad választásokon kinyilváníthassák akaratukat. Ugyanis az amerikai külügyminiszter ortodox politikát követ, amelynek egyik kritériuma a szabad választás lehetősége.

Amíg egy kormány demokratikus választásokon leváltható, addig nem lehet a demokrácia megszűnéséről beszélni. Most fel van adva a lecke. Elviekben szabad lesz a választás, ahogy Putyin Oroszországában is az.

De miféle tapintat működik ezekben az elvetemült urakban és hölgyekben? Azt olvasom egy Lázár nevű úr javaslatában, hogy "amíg az Alaptörvény szerinti megnevezés használatára való áttérés a felelős gazdálkodás elvei szerint meg nem valósítható", addig "Magyarországra való utalásként" a Magyar Köztársaság elnevezés használható.

Orbántól tudjuk, hogy a köztársaság csak "egy üres szó", ruha a nemzet testén. A nemzet fázik, a király pedig meztelen.


Simon Zoltán /








2011. november 19., szombat

A "kiflis" Selmeczi Gabriella

Selmeczi Gabriella és a rémhírterjesztők


Azt állítja Selmeczi Gabriella,
a Fidesz szóvivője, hogy az MSZP és az LMP rendszeresen rémhíreket terjeszt, mint például azt, hogy csorbul a nyugdíjrendszer, vagy korábban azt, hogy az új Munka törvénykönyvében megszűnik a védett kor intézménye, nemrégiben pedig olyan rémhírt is terjesztettek, amely szerint új ingatlanadót vezetnek be.
Ezzel szemben a tény az,
hogy a rém(es) híreket maga a Fidesz és a kormány terjeszti. A múlt héten például Soltész Miklós államtitkár és a kormány szóvivője együtt jelentette be, hogy megszűnik a rokkantnyugdíj, és helyette táppénzszerű ellátást vezetnek be, bár lehet, hogy fideszes olvasatban ez nem nevezhető a nyugdíjrendszer csorbításának.