2012. február 28., kedd

A FIDESZ nem szavazta meg az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát

A 4K! az ügynökakták nyilvánosságra hozatala mellett

A 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalom sajnálattal vette tudomásul, hogy az Országgyűlés megint nem szavazta meg a pártállami múlttal való szembenézés talán legfontosabb momentumát, az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát.

Wittner Mária

 A 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalom sajnálattal vette tudomásul, hogy a rendszer-váltás után több mint húsz évvel, a magyar Országgyűlés 2012. február 20-ai ülésén – sokadjára – nem szavazta meg a pártállami múlttal való szembenézés talán legfontosabb momentumát, az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát. Történt mindez úgy, hogy a szavakban harcosan antikommunista Fidesz-KDNP frakcióknak kétharmados többségük van, mi több, szinte egyedül az ő képviselőik szavaztak nemmel, illetve tartózkodtak (egy független volt jobbikos képviselővel együtt) – írja közleményében a 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalom.

A mozgalom szerint a múlttal való szembenézésnek az ügynökakták nyilvánosságra hozatala fontos része lenne. Elhibázott lépésnek tartják, hogy a rendszerváltás után a politikai elit hallgatólagosan megállapodott abban, hogy ezeket az aktákat soha nem hozzák nyilvánosságra. Ezzel a mozgalom szerint teret engedtek az adatok politikai zsarolásokra való felhasználásának. "Mint a köztársaság feltétlen hívei, szeretnénk, ha egyszer s mindenkorra tiszta vizet önthetnénk a pohárba, hogy végre túlléphessünk a múlton" – írják.

A 4K! Országgyűlésbe kerülése esetén újra elő kíván terjeszteni ebben a témában egy törvényjavaslatot, hogy a térség országai közül utoljára Magyarországon is valóban lezárulhasson a pártállami múlt.

2012. február 23., csütörtök

MASAT-1

Huszonkét ország rádióamatőrjei figyelik az első magyar műholdat



A megfigyelői hálózatot részben régi rádióamatőr-kapcsolatoknak, illetve rádióamatőr-folyóiratoknak köszönhetik

     Huszonkét ország rádióamatőrjei figyelik az első magyar műholdat, amelynek hőmérsékletéről, mozgásáról, áramellátásáról rendszeresen küldenek az interneten keresztül információt a fejlesztőknek - tájékoztatta a Masat-1 első heti működéséről az MTI-t Gschwindt András, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) docense, a BME Űrkutató Csoportjának vezetője.
Közlése szerint a legtöbb adat eddig Új-Zélandról érkezett.



     A Masat-1 az Európai Űrügynökség (ESA) Vega hordozórakétája fedélzetén, nyolc másik műhold "társaságában" február 13-án startolt az Egyenlítő közelében lévő Kourou európai űrközpontjából. A Masat-1 a BME két villamoskari tanszéke, valamint űrkutató csoportja hallgatóinak, doktoranduszainak és oktatóinak több mint négyéves munkájával született. Kisméretű, úgynevezett pikoszatellit: CubeSat szabvány szerint készült, egy kilogramm tömegű, 10x10x10 centiméteres kocka alakú műhold. Elsősorban oktatási célt szolgál, pályára állását követően a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat gyűjti. A fedélzeten félaktív mágneses stabilizáló rendszert is elhelyeztek, amelynek segítségével a Földről távirányítással lehet a műhold orientációját befolyásolni.

     "Az elmúlt hét során a rengeteg adat feldolgozásával foglalkoztunk. Huszonkét országban 150 mérőállomás, azaz lelkes rádióamatőr figyeli a műholdat, és regisztrálja a Masat-1 által sugárzott paramétereket, amelyeket interneten juttat el hozzánk. Ezekből az adatokból tudjuk, hogy milyen állapotban volt a műhold például Ausztrália, Szudán vagy Vietnám felett. Nagyon érdekes nézni, hogyan mozog és viselkedik más pályaszakaszokon, amelyeket mi nem látunk. A legtöbb adatot például eddig Új-Zélandból kaptuk, fel sem tételeztünk, hogy találunk ott olyan lelkes rádióamatőrt, aki bőségesen ellát minket mérési eredményekkel" - magyarázta a BME docense.

    Hozzátette, hogy a megfigyelői hálózatot részben régi rádióamatőr-kapcsolatoknak, illetve rádióamatőr-folyóiratoknak köszönhetik. Másrészt közrejátszik az a tény is, hogy a Vega fedélzetén felbocsátott nyolc, egyetemek által készített műhold közül kettő "beállítási" fázisban van, ötről nem tudják. hogy "mi a helyzet velük". 

     "A Masat-1 az egyetlen műhold, amely a terveknek megfelelően kifogástalanul működik. Nincs vetélytársunk, nem csábítják el a megfigyelőinket. Nagyon nagy segítséget kapunk, hiszen egy ilyen megfigyelő hálózat számunkra megfizethetetlen lenne" - magyarázta Gschwindt András.

    Mint kifejtette, változatlanul szerencsés helyzetben van a Masat-1 olyan szempontból, hogy teljes pályáján megvilágítja a Nap. "Ez azt jelenti, hogy nagyon jó az energiaellátása. Másrészt most a legnagyobb a hőigénybevétel, a Nap folyamatosan melegíti, de kiderült, hogy egyik oldala sem melegszik túl, 44 Celsius-fok körül van a legmelegebb pont belül, a felületek hőmérséklete 25-27 fok, ez is tökéletesen megfelelő. Egy hét, tíz nap múlva viszont napárnyékba kerül, és akkor elindul egy ellenkező folyamat, elkezd lehűlni a műhold. Érdekes lesz megfigyelni, vajon a tervezetnek megfelelően nem hűlni-e le nagyon, vagyis nem következik be az elektronika különösebb károsodása" - fogalmazott a kutató.


    Gschwindt kitért arra is, hogy a hét második felében, még azelőtt, hogy a műhold földárnyékba kerülne, elkezdik a stabilizátorral kapcsolatos kísérleteket. "A műhold úgy fordul, hogy számunkra egyre kedvezőtlenebb helyzetbe kerül, kevésbé sugároz a Föld felé, tehát mindenképp célszerű beavatkozni és megmozdítani" - fejtette ki.

2012. február 1., szerda

Orbán és a békamenet

A Fidesz propagandaosztálya nincs könnyű helyzetben, ugyanis a párt vezetése nem ismer korlátokat a látványosan radikális politikai és gazdasági fordulatok terén. Miután a kormánypártnak a Békemenet névvel fémjelzett gigarendezvénnyel sikerült „történelmi” méretű tömegeket megmozdítania, - ahol a felvonulók a Nem leszünk gyarmat c. felirat alatt Orbán Viktorért, az ország szuverenitásáért, a magyar gazdasági szabadságharcért és a globális tőkével szemben vonultak utcára – Orbán Viktor az elsők között írta alá az EU új pénzügyi együttműködését megalapító okiratát. Hova lett a nemzeti függetlenség? Mit jelent ez a Békemeneten vonulók „százezrek” számára? Mi következik ebből?
Azt hiszem, hogy leírhatjuk: Orbán Viktor Brüsszelben szembeköpte a Békemenet mottóját, célkitűzéseit, a részvevők akaratát. Békétlenül viselkedett az ő érte békésen rajongókkal. Egy héttel a Bayer Zsolt, Bencsik András és Széles Gábor által levezényelt, már-már a legkeményebb kommunista időket felelevenítő felvonulás után, a tüntetést kiváltó személy elfordult a vele szimpatizálók követeléseitől. 


A döntés következtében a kormány propagan-
disztikus gépezete már be is indult, a miniszterelnök honlapján többek között ez olvasható:
„Gazdaságpolitikai váltás figyelhető meg az Európai Unióban, és ennek jegyében előtérbe kerül a növekedés ösztönzése, a munkahelyteremtés - állapította meg Orbán Viktor miniszterelnök hétfő este Brüsszelben, az EU-országok csúcsvezetőinek értekezletét követő sajtótájékoztatóján.
Orbán Viktor értékelése szerint ez a váltás Magyarország számára kedvező, és növeli annak az esélyét, hogy a magyar gazdaság a nehéz idei első fél év után a második fél évben gyorsabb növekedési pályára állhat.
A miniszterelnök megjegyezte: az unió gazdaságpolitikai irányváltása már érzékelhető volt annak nyomán is, hogy Mario Draghi, az Európai Központi Bank új elnöke elődjétől eltérő monetáris politikát folytat, olyat, ami segíthet a nehézségekkel küzdő Olaszországnak és Spanyolországnak.”
A közlemény arra enged következtetni, hogy az EU most alkalmazza a spanyolviaszt, amelyet valójában Orbán Viktor és kormánya találtak fel. A nálunk már rég bevált recept alkalmazása – a növekedés ösztönzése és a munkahelyteremtés - eddig európai színtéren ismeretlen volt, de a jó mentorra mindig hallgatnak…
A kormányzati kommünikéből az is kiderül, hogy az Európai Központi Bank élén történt váltással Európa ismét felvirágozhat - természetesen Magyarországot is beleértve. A Békemeneten vonulóknak valószínűleg mindegy, hogy az EKB élén Jean-Claude Trichet vagy Mario Draghi ül, a sors iróniáját mégiscsak az adja, hogy a magyar kormányfő a Goldman Sachs korábbi alelnökét magasztalja az egekbe. Ha még ezt is tudnák a békemenetesek…
Demokrata és européer szemszögből nézve üdvözlendő és támogatandó a miniszterelnök álláspontja. Választói perspektívából figyelve az eseményeket kirajzolódik a magyar gazdasági szabadságharc tarthatatlansága és értelmetlensége, ami még jobban fényt vet az általa okozott súlyos károkra.

Orbán a szorosabb pénzügyi unió támogatásával tovább erodálja saját tekintélyét, presztízsét és támogatottságát a nem kis méreteket öltő legradikálisabb Fidesz-szimpatizánsok között. Nem ördögtől való a gondolat, miszerint a radikalizmusra leginkább hajazó szavazók elfordulhatnak a Fidesztől és a politikai palettán tőlük még inkább jobbra elhelyezkedő Jobbik már eddig is népes táborához csatlakozhatnak.
Summa summarum: Orbán Viktor veszélyes játékba kezdett a gazdasági szabadságharc meghirdetésével. Az átgondolatlan hazardírozásnak a negatív gazdasági hatások mellett komoly politikai következményei is lehetnek a Fideszre nézve és katasztrofális hatásai az ország egészére. Azon jobboldali fanatikusok tömege, akik még mindig a Fidesz mellett állnak ki, könnyedén szakíthatnak a párttal és a számukra vállalhatóbb szélsőjobboldali radikalizmus útjára léphetnek.